default_mobilelogo

Hiç zeytininizi kendiniz yapmayı denediniz mi?

Zor mu geliyor? Gelmesin çünkü çok kolay :) En basitinden tarif veriyorum. Tutmama şansı yok ona göre ;)

Zeytin Ağaçlarının sırrını  önceki yazılarımda okuyabilirsiniz.  Tık Tık...

Zeytinben başka neler yapıldığını öğrenmek için TIK

 

Ev Yapımı Zeytin Tarifi

Zeytin ağacınız varsa topluyorsunuz, bu durumda çok şanslı bir azınlıkta olduğunuzu hatırlatmak isterim. Yoksa mevsimi geldiğinde yani Ekim-Kasım gibi her marketten alıyorsunuz istediğiniz kadar.

- Zeytinleri yıkadıktan sonra, tek tek taş veya sert bir nesne ile kırıyoruz. Çekirdekleri kırmamaya dikkat etmek gerekli.

- Bidonun üstüne su dolduruyoruz. Kırılan zeytinler uzun süre beklerse kararıyor bu nedenle çok bekletmeden su doldurmak gerekli.

- Dolduracağınız bidonun üzerinde 4-5 parmak kadar boşluk bırakın. Üzerine 4 avuç limontuzu, 3 avuç kaya tuzu ve 1 adet kesme şeker ekleyip iyice çalkalıyoruz. Bu miktarlar 5 litrelik su bidonu için geçerli. Siz kendi bidonunuz için arttırıp, azaltabilirsiniz.

- Serin ve direk güneş almayan bir ortamda 20- 25 gün kadar bekletiyoruz. Açtığınızda ekşisi az gelmiş ise limon ekleyip yiyebilirsiniz. Az tuzlu gelir ise çabuk yumuşama yapar, buzdolabında bekletmenizi tavsiye ederim.

Afiyet olsun.

Merve

www.merving.comYorum ekle

Yorum Bölümü Genel Kullanım Koşulları:

Tüm kişilerin;
- Site içeriğine ve kullanım koşullarına uygun olarak yorum bölümünü kullanması,
- Diğer yorum yapan kişilere, makale içeriklerine ve yorumlara karşı saygılı olması, nezaket kuralları çerçevesinde yorum yazması,
- Spam ve/veya promosyon içeren yorumlar göndermemesi gerekmektedir.
- Spam ve/veya promosyon içeren yorumlar ve bağlantılar silinecektir.