default_mobilelogo
 Chia malum son günlerde mutfağımıza giren şirin mucizelerden. Yüksek lif ve protein kaynağı olduğu için önemsiyorum ben de. Özellikle hafta içi beslenmeme çok özen gösteremediğim için bu tip takviyeler yapıyorum kendime.  Minik minik herşeyin içine katıyorum neredeyse :)  Tohum olarak hayatımıza giren bu mucizeyi birçok tarifin içinde denedim ama en sevdiğim bu kek oldu. Ana kek tarifi aslına standart kek tarifi. Ben için chia ve damla sakızı ekleyerek daha lezzetli ve faydalı hale getirdim.

Kış aylarında malum portakal ve mandalina tüketimi artıyor ancak onca kabuk çöpe atılıyor. Değerlendirmek için ne yapsam acaba derken mandalina kabuğu şekerlemesi yaptım… Buyurun naçizane uydurma tarifim…

İlk poğaça deneyimim… Evde ekmeğinin, yoğurdunu tereyağını kendi yapan biriyim ama poğaça yapmaktan hep uzak durmuştum… Sanki içini doldurduktan sonra kapatamayacakmışım gibi gelirdi hep ama öyle olmadı. Hamur çok yumuşak ve esnek olduğu için ben bile becerdim. Mutlaka siz daha iyilerini yapıyorsunuzdur ama daha iyisini yapana kadar bu benim için en iyi tarif. Ayrıca hamur öyle kabarıyor ki neredeyse 3 katına çıkıyor. Tarif instagram üzerinden bulduğum @bademli_mutfak_ sahibine ait… Kendisine ayrıca teşekkür ederim.

Evde bol miktarda mandalina olunca ne yapsam ne yapsam diye düşündükçe değişik tarifler çıkıyor ortaya… İnternette bulduğum limonlu bir tarifi mandalina ile denedim ve sonuç gayet başarılı oldu. Yemek konusunda bir iddiam olmadığını ilace ederek sizde denemek isterseniz işte tarif:

Mervingcom Instagram